Õppekavast
Meie fookus on õpilase arenemisel 21. sajandi kodanikuks, kellel on teadmised, oskused ja hoiakud, mis võimaldavad teostada end isiklikus elus, töös ja ühiskonnas ning toetavad Eesti elu edendamist ja üleilmset säästvat arengut. Soovime, et TORGi vilistlane on valmis tegutsema kiiresti muutuvas maailmas, mida iseloomustavad muutuvad eluviisid, linnastumine, globaliseerumine ning tehnoloogia areng. Peame koolikeskkonnas oluliseks kodanikuks kujunemisel vajalike üld- ja tulevikupädevuste arendamist koos aine- ja erialateadmistega. TORGis on oluline märgata iga õpilast ning toetada tema terviklikku arengut, et ta suudaks teostada oma potentsiaali isikliku ja ühiskondliku heaolu loomisel.
Õppimine on seostatud humanitaar- ja sotsiaalvaldkonnas ning loodusteaduste valdkonnas. Selline õpe annab õpilasele kindla platvormi, et edasiste gümnaasiumiaastate käigus jätkata uurimisel põhineva ja süvitsi mineva õppimisega.
Tõnismäe riigigümnaasiumis õpitakse matemaatikat laia matemaatika ainekava järgi ja mahus. Õpilane saab G3s teha valiku kitsa ja laia matemaatika eksami vahel. Vastavalt eksamivalikule, korraldatakse ka õppetöö viimasel kahel kursusel.
Õppimine on kavandatud koolis ja kooliruumist väljaspool. Meie õpiruumiks on erinevad asutused, sealhulgas kõrgkoolid, kultuuriasutused ja ettevõtted Tallinna kesklinnas ning meid ümbritsev linnaruum ja looduskeskkond.
TORGi õppekava aluseks on gümnaasiumi riiklik õppekava. Õppekava dokument on hetkel kinnitamisel – küsimustega TORGi õppekava kohta palume pöörduda õppejuht Maria Kurisoo poole.
Õpilane peab gümnaasiumi jooksul läbima 96 kursust, neist vähemalt 10* on meie koolis õpilase enda valida.
*Uutel lendudel võib valitavate kursuste maht muutuda. Täpsustusi vaata õppekava üldosast.
1. GRÕK (riiklikult ettenähtud kursused):
matemaatika ja loodusteadused;
kirjandus ja ajalugu;
keeled;
liikumine ja tervis.
2. Lisaõppe kursused – 5 lisakursust matemaatikas, inglise keeles ja B1 keeles
3. TORGi olemuskursused:
- Maailm ja mõnda ja metodoloogia
- Loovkirjutamine
- Kõneõpetus
- Disainmõtlemine
- Kogukonnapraktika
- Kaasamõtlemine
Olemuskursuste kaudu arendatakse õpilaste üld- ja tulevikupädevusi. Juhul, kui õpilane asub TORGi õppima peale seda, kui mõni olemuskursus on läbitud, saab ta nimetatud kursuse asendada mõne teise vabalt valitud lisavalikkursusega, mille ta peab läbima G3 lõpuks. Kursuse võib asendada ka õpilase eelnevas koolis läbitud valikkursusega.
4. TORGi tornid
TORGi tornid on kooli õppekava järgi valikmoodulid, mille valimine võimaldab õpilasel kujundada oma individuaalset õpiteed. Torn koosneb kolmest kursusest, mis avavad ühte valdkonda. Õpilane valib torni G1 viimase perioodi jooksul ja torni kursused toimuvad G2 jooksul.
5. Valikkursused
Valikkursused on kooli õppekava järgi õppeained, mida õpilane saab ise valida, lähtudes oma huvidest ja tulevikuplaanidest. Ka nendega saab õpilane kujundada oma õpiteed. Valikkursused toimuvad klasside vahel moodustatud õpperühmades. Valikained algavad G1s teisest perioodist ja need valitakse esimese perioodi jooksul. G2s ja G3s algavad valikained esimesest perioodist ning valik selleks tehakse üldjuhul õppeaasta alguses.
Kuidas valida targalt?
TORGi õpilane teeb igal õppeaastal oma strateegilised valikud nii moodulkursuste kui valikkursuste osas ning kujundab oma õpitee.
Kolme aasta jooksul valitud kursuse kaudu on võimalik tegeleda end huvitavate valdkondadega või proovida erinevaid karjäärivalikute võimalusi.
NB! Valikkursusi pakume alates II perioodist. G1 I perioodil on valikute toetamise programm, mille eesmärgiks on teha teadlik ja motiveeritud valik. Me tahame toetada õpilast, et tema valik oleks selge, tema huvide ja tuleviku õppimise strateegiaga seotud. Moodulkursuste valikuprotsess kestab terve esimese õppeaasta.
Vaata videot võõrkeelte valiku ja keeleõppe kohta.